Fototapety do kuchni

Jeszcze nie tak dawno fototapety do kuchni to było pojęcie abstrakcyjne z uwagi na możliwość zniszczenia tapety kuchennej przez wilgoć, opary albo dym lub tłuste spaliny gazu ziemnego. Tapety do kuchni, jakkolwiek czyniły kuchnię przyjemniejszą, szybko ulegały degradacji i zamiast dekorować, szpeciły. Dzisiaj kuchnie to prawie laboratorium, a fototapeta do kuchni to ciekawy i chętnie stosowany element dekoracyjny. Najciekawsze jest to, że tapety do kuchni to w zasadzie cała grupa produktów, różniących się od siebie i w różny sposób stosowanych.

Najbardziej tradycyjny sposób, w jaki może być zastosowana tapeta do kuchni to naklejenie fototapety na największą ścianę, która jest dostępna. Tego rodzaju fototapeta do kuchni może mieć różne motywy i nie muszą to być owoce, przyprawy, czy warzywa. Wręcz przeciwnie, najciekawsze motywy to panoramy miast, albo widoki uliczek, jakby przez okno. Wąskie uliczki mają tę zaletę, że są to również fototapety 3d w kuchni bardzo pożądane. Powiększają optycznie małe kuchnie.  Fototapety kuchenne bywają narażone na otarcie mechaniczne, więc można je laminować. laminowanie w niewielkim stopniu zwiększa cenę fototapety, ale laminowana tapeta w kuchni wytrzyma dłużej.

Można się pokusić o naklejanie laminowanej fototapety między szafkami wiszącymi i stojącymi, ale w tym szczególnym miejscu lepsza będzie fototapeta klejona pod szybę.  Jest to szczególny rodzaj tapety do kuchni, drukowanej na folii samoprzylepnej. Klej jest nanoszony na stronę zadrukowaną, a fototapeta naklejana na szybę i mocowana do ściany. W ten sposób fototapeta samoprzylepna (naklejka) jest chroniona przed wodą i zniszczenie mechanicznym, w kuchni sprawdzi się znakomicie. Nie poleca się przyklejania fototapety samoprzylepnej wprost na ścianę, ponieważ jest bardzo cienka i odwzorowuje wszelkie nierówności.

Fototapety samoprzylepne w kuchni to sposób na ożywienie wnętrza, uczynienie jej bardziej kolorowej. Modne są kuchnie białe, albo w jednolitej tonacji kolorystycznej, bardzo eleganckie, ale czasami nudne. Kolorowe naklejki (fototapety samoprzylepne) naklejane na lodówkę i inne sprzęty kuchenne oraz  na fronty szafek kuchennych odmieniają kuchnie radykalnie. Trzeba tylko pamiętać o tym, żeby stosować motywy takie same jak pod szafkami, żeby nie wprowadzać estetycznego bałaganu.